Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak získat zpětnou vazbu od žáků na 1.stupni online

V době koronaviru, ale i mimo ni je těžké odhadnout, zda žáci danému úkolu porozuměli, či do jaké míry už jej zvládají. Pro ověření porozumění probírané látky nebo textu se mi osvědčil online nástroj Socrative (https://socrative.com/). Pomocí jednoduchého kvízu ověřuji, zda si žáci daný článek (většinou článek z Čítanky, Prvouky) přečetli a jak mu porozuměli. V učitelském přihlášení si v záložce quizzes vytvořím jednoduchý kvíz. Kvíz lze také importovat z wordu, pdf nebo jakéhokoliv textového editoru (5 otázek je zdarma, víceotázkový kvíz je třeba zaplatit).

Lze nastavit výběr z několika možností, odpověď pravda/nepravda nebo mohou žáci odpovídat krátkou odpovědí. Žáci se nemusí přihlašovat emailem, stačí jim poslat odkaz, nebo se přihlásí do studentského účtu zadáním Vámi zvoleného jména tzv. roomu. Což je pro nás na prvním stupni klíčové. 

Kvíz spustíte v záložce Launch. Mívám ho spuštěný i celý týden a v záložce Results vidím výsledky. Žáci nemají odpovědi časově omezeny. Ve třídě děti rády hrají kvízy na týmy.

Když potřebuji zjistit míru zautomatizování látky (např. násobilku, sčítání a odčítání), využívám online nástroj Kahoot. Pro učitele je přihlášení pomocí https://create.kahoot.it/login. Žáci se opět přihlašují pouze zadáním PIN čísla.

V kvízu lze nastavit čas, který mají na odpověď, mohou hrát i v týmech. Pro procvičování je zde mode challenge. Ten zadávám s limitací do týdne, aby si příklady důkladně nacvičili. Po ukončení se mi ukáže pouze jejich nejlepší výsledek.

V předchozích nástrojích se vždy žák zapisuje jménem. Občas chci ale zjistit anonymně, co se žáci naučili. Nebo jen získat od dětí nápady či zjistit, co už o daném tématu ví. Např. v literatuře jsme se učili o lidové slovesnosti, žáci tedy dostali za úkol napsat, které koledy znají. Z jejich nápadů jsme společně vybrali tu, kterou se naučíme nazpaměť. Použila jsem Mentimeter, https://www.mentimeter.com/app. Žáci opět nepotřebují email. Přihlašují se na stránce www.menti.com zadáním šesti číslic.

Používala jsem tyto nástroje ve výuce svých druháčků. Všichni to zvládli, velmi je to bavilo. A teď v době koronavirové jsme jen zaměnili lavice za své pokojíčky. Vůbec se toho nebojte!

Autor: Ivona Ožanová