Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Lockee.fr

Francouzská webová stránka https://en.lockee.fr/ slouží pro tvorbu tzv. zámečků, pod které můžete schovat libovolný digitální obsah. Pokud neholdujete francouzskému jazyku je možné stránku přeložit do španělštiny nebo angličtiny. 

Než začnete pracovat, bylo by dobré se zaregistrovat. Následně Vám web umožní vytvořit 30 zámečků.

Možná znáte Flippity a možnost této aplikace s tvorbou zámečků. Lockee má stejný cíl. Oproti Flippity má tu nevýhodu, že nemůžeme zobrazit zadání úkolu a prostor pro splnění v jednom okně. Na druhou stranu si zde můžete volit z velkého množství druhů zámečků. Může to být zámeček digitální (klíčem k odemknutí je kombinace čísel), směrový (zde využijete posloupnost šipek), barevný (jde o kombinaci barev), hudební, odemykací vzory, přepínače, geografický zámek a posledním je využití jména a hesla.

Jak takový zámeček vytvořit:

V mé ukázce bude úkolem žáků projít bludištěm od slunce k měsíci tou nejkratší možnou cestou, kdy nemohou projít žádným dalším obrázkem. Ty slouží jako překážka. Obrázek bludiště jsem si připravila v nástroji Canva, vyexportovala jako obrázek a uložila na svůj Google disk, odkud budu obrázek dětem sdílet.

A teď už jdeme tvořit zámek. Nejprve klikneme na modré tlačítko Create a lock.

Následně do prvního řádku Name of lock zvolíme název zámečku. Můj zámeček se bude týkat cesty v bludišti, nazvu ho tedy bludiste. V druhém řádku vytvoříme unikátní odkaz na náš zámek. Já znovu zvolím bludiste. Zelenou šipkou potvrzuji svoji volbu.

V tuto chvíli si můžeme zvolit z mnoha možností, jaký druh zámečku zvolíme. V mé úloze budou děti procházet bludištěm, proto zvolím směrový zámek – Directional. A potvrdím znovu zelenou šipku.

V dalším kroku naklikáme pomocí šipek správné řešení a znovu potvrdíme.

A teď už si vybíráme, co se má žákům zobrazit po vyluštění úkolu. Může to být text, obrázek, zvukový soubor, video nebo webová stránka. V mé úloze bylo cílem dojít od slunce k měsíci, proto se po vyluštění cesty žákům objeví píseň od Evy Pilarové z roku 1963 s názvem Noc a den. A nezapomeneme znovu potvrdit. Pokud si vybereme jinou variantu než je odkaz, sránka nám nabídne propojit tuto úlohu s dalším zámečkem v Lockee.

Na závěr se nám zobrazí odkaz, QR kód a iFrame kód pro zprostředkování úlohy.

A to je vše přátelé. Pokud byste chtěli tento nástroj probrat do větší míry, zde je odkaz na webinář mého kolegy z Centra robotiky Patrika Vaňka.

Autor: Martina Kupilíková