Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Online materiály do přírodovědných předmětů

V článku představíme několik užitečných webových stránek pro výuku přírodovědných předmětů, které se dají využít nejen v době vzdělávání na dálku.

Online simulace do chemie, fyziky a dalších předmětů

Znáte interaktivní simulace PhET? Vytváří je Univerzita v Boulderu v Coloradu s cílem podpořit výuky přírodovědných předmětů. Jsou zdarma a díky dobrovolníkům navíc k dispozici v různých světových jazycích. Pomohou žákům představit si a pochopit některé jevy, procesy a zákonitosti (jako je lom světla, zákon zachování energie, interference vln a mnohé další). 

Například v simulaci s názvem Skatepark můžete nakreslenou postavičku přetáhnout do U-rampy. Tím začne jezdit na skateboardu a pokud si navíc v pravé části obrazovky zapnete možnost zobrazit sloupcový graf, názorně uvidíte periodické změny kinetické a potenciální energie. Pozorovat lze i změny rychlosti nebo vzít do úvahy vliv tření.

Další simulace pak ukazuje vnitřní stavbu atomu, k dispozici je i hra pro procvičení znalostí vlastností prvků v periodické tabulce. O ovládání této simulace podrobněji pojednává samostatný článek zde. Online simulace PhET obsahují ale také témata z matematiky nebo biologie, jejich ovládání je intuitivní a interaktivní (nebojte se přetahovat předměty v simulaci, zaškrtávat různé možnosti apod.).

Seznam všech PhET simulací dostupných v českém jazyce, které jsou ve formátu html5 (tzn. lze je spustit rovnou v prohlížeči bez nutnosti stahování) najdete na webu zde. Jejich výhodou je i fakt, že jednotlivé simulace je možné vložit do školního online prostředí (odkaz se automaticky vygeneruje pod záložkou Sdílet umístěnou pod danou simulací).

Procvičování středoškolské matematiky

Příklady pokrývající všechny partie středoškolské matematiky, včetně těch nadstavbových (diferenciální a integrální počet), naleznete zde. Aplikace Student obsahuje více než 4 000 otázek rozčleněných do 12 tematických celků. Uživatel si navíc může vybrat obtížnost testu a počet otázek, pak už jen vygeneruje test a může začít odpovídat. Vyhodnocení testu získá okamžitě, včetně zobrazení správných odpovědí. 

Učitelé mohou využít na webu aplikaci vytvořenou speciálně pro ně, která umožňuje sestavovat individuální testy podle jejich požadavků. Z databáze příkladů si vytvoří vlastní test, vygenerují jej ve formátu interaktivního PDF (příp. ve verzi pro tisk) a ten pošlou žákům e-mailem nebo jej nahrají do školního online systému. Navíc lze vybrat i možnost, že při otevření každého testu se náhodně promíchají odpovědi.

Web vznikl v rámci projektu Math Exercises for You, na kterém pracovala Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava se svými partnery. Je k dispozici ve čtyřech jazykových verzích (čeština, polština, slovenština a angličtina), mezi kterými lze volně přepínat. Lze jej tedy využít například i pro procvičování odborné angličtiny. Všechny funkce web nabízí bezplatně.

Geografie a geologie

Populárně naučný web České geologické služby přibližuje svět neživé přírody. Připraveny jsou pracovní listy pro žáky a metodiky pro učitele věnující se horninám a nerostům, geologickému vývoji ČR nebo třeba vztahu půdy a vody. Ke každému tématu je navíc připraven kvíz pro zopakování látky a tzv. miniprojekty (návrhy na badatelské aktivity pro žáky v terénu) nebo interaktivní e-learningové lekce. Volně ke stažení jsou i publikace určené pro žáky základních škol S geologem po České republice a Geologie pro zvídavé.

Na webu najdete i další zajímavosti. Díky připraveným animacím se tak můžete podívat, jak vypadal podmořský život v prvohorách nebo jakým způsobem vznikly některé české sopky či celá pohoří.

Pokud hledáte aplikaci, pomocí které by si nyní žáci mohli interaktivně procvičovat regionální geografii, podívejte se na jiný web, a to Umíme fakta. K dispozici jsou úkoly zaměřené na místopis ČR, ale i světa (státy, města, řeky apod.).

Pro běžného uživatele aplikace nabízí bez registrace sice jen omezený počet procvičování na den, ale za to využívá prvky adaptivního učení (zjednodušeně řečeno aplikace zobrazuje opakovaně zejména ty pojmy, ve kterých žák dělá nejvíce chyb). Pro učitele navíc nabízí možnost vyzkoušet si celou aplikaci na dva měsíce zdarma. A kromě zeměpisu obsahuje např. i procvičování jazykových znalostí. Na přípravě webu se podílí tým informatiků ve spolupráci s výzkumnou skupinou Adaptive Learning na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.

Další zdroje

A pokud hledáte další inspiraci, můžete se podívat na portál evropského projektu Scientix. Ten funguje jako databáze pro vyhledávání projektů a výukových materiálů (aktuálně je jich tam uloženo přes 1 800, k dispozici jsou zdarma), ale také pro sdílení dobré praxe (můžete se zapojit do velmi aktivní skupiny na Facebooku nebo si nechat pravidelně zasílat novinky o dění na portálu). Ostatně některé v tomto článku představené materiály právě na portálu Scientix najdete.

 Autor: Vladimíra Kyselková