Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pojďme se na chvíli zastavit, jsou Vánoce

Dobrý den, milí kolegové, 

tento web s názvem itfitness si za dobu svého fungování našel již spoustu čtenářů. Objevila se zde více než stovka článků, které jsou cílené na učitele. Každé pondělí nám zde vychází nový příspěvek na různá témata spojená s digitálními technologiemi. Někdy jde o konkrétní nástroj a jeho funkcionalitu, někdy je článek postaven na metodě, při které využíváme digitální technologie, někdy jde o zkušenost z bojiště (tedy o to, jak se povedla konkrétní hodina ve třídě) a někdy je to třeba něco úplně jiného. Ale vždy mají naše články společného jmenovatele.

A co takhle se od technologií alespoň občas odtrhnout? Protože nejen technologiemi je učitel živ. A když už přicházejí ty Vánoce, možná si někdo z Vás vezme do ruky knihu, která už čeká dlouho až ji někdo přečte.

A pokud na Vás žádná kniha doma nečeká, tak já Vám jednu doporučím. 

Před nedávnem jsem viděla zajímavý rozhovor na DVTV s názvem S autistickým synem na cestě po Thajsku: Proplakali jsme se k tomu, že je nám dobře, lidi mě od cesty zrazovali, říká Linhartová. Každý z Vás má ve svých třídách mnoho žáků. Každý z nich je jiný, každý je svůj vlastní originál. Možná učíte i děti se speciálními vzdělávacími potřebami a někdy si třeba nevíte rady, protože nikdo z nás neví vždycky všechno. To je jasné. 

A já si jednou takhle poslechla výše zmíněný rozhovor s paní Linhartovou, maminkou malého Kryštofa, kterému byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Tento malý chlapec má velmi specifické potřeby a jeho rodiče se s tím museli vyrovnat a najít si k němu cestu. A ta cesta nebyla tak přímá jako to bývá u jiných dětí. Ale já Vám teď jejich příběh nechci vyprávět sama, protože by to nebylo autentické. Jen Vám povím, že maminka malého Kryštofa se rozhodla vyjet na měsíc do Thajska sama jen se svým tříletým synem a tam k němu najít cestu. O jejich společné dovolené, pokud to tak mohu nazývat, napsala knihu Císař ve světě: Terapie cestou do Asie aneb táta zůstal doma. Knihu sama ilustrovala a získala hlavní cenu za nejlepší cestopis roku při udílení Ceny Hanzelky a Zikmunda za rok 2020.

A já bych Vám tuto knihu i rozhovor na DVTV chtěla doporučit nejen na sváteční vánoční večery, ale i na jakýkoliv jiný čas. Věřím, že v této knize se najde každý rodič, který má doma to své malé dítě, učitel, který chodí den co den do školy za svými žáky, ale i kdokoliv jiný, kdo má rád dobré příběhy. 

Tento příběh je navíc napsaný tak přirozeně, že Vás vtáhne do děje a vy budete chtít být v Thajsku s maminkou Lenkou a malým Kryštofem. Budete jim chtít pomoci najít tu kostičku ve tvaru šikmé kabiny, umýt nočník nebo pohlídat Kryštofa, aby se paní Lenka mohla jít vykoupat do moře.

Téma, o kterém je tato knížka, je skutečně vážné. Přesto je kniha napsaná tak, že se u některých pasáží nepřestanete smát. Je to syrové, zábavné, závažné a originální s velikánskou dávkou lehkosti a humoru. Závěrem bych asi chtěla říct, že paní Lenka je obrovsky odvážná žena a já se k této knize vracím opakovaně a strašně ráda.

Doporučení ode mě tedy máte a já už Vám jen popřeji krásné svátky.

Autor: Martina Kupilíková z Centra robotiky v Plzni