Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Příběhy jako učební materiál

Stories that Move je vzdělávací portál, který je vhodný i pro distanční výuku a je dostupný ve více jazycích (angličtina, němčina, slovenština).

https://www.storiesthatmove.org/sk/domov/

Pět výukových celků (Co vidíme a kde jsme, Tváří v tvář diskriminaci, Příběhy z minulosti, Jak pracovat s médii, Co s tím můžeme udělat) je určených pro žáky ve věku 14–17 let. Základem jsou příběhy mladých lidí z různých zemí o pozitivních a negativních životních zkušenostech, o vyloučení, předsudcích a diskriminaci. Příběhy zahrnují životy menšin i lidí se zdravotním postižením.

Studenti mají možnost si vybrat témata, která je více zajímají. Materiály motivují k zamyšlení a sdílení vlastních pocitů a myšlenek. Podporují empatii a komunikační dovednosti.

Jeden celek se věnuje médiím a je rozdělený do tří bloků. V prvním studenti analyzují, jak využívají různá média, v druhém se zaměří na stereotypy používané v médiích a jak nás ovlivňují a ve třetím zkoumají jaké mechanismy jsou využívané při propagandě.

Vzdělávací portál obsahuje pracovní listy pro studenty i metodiku pro učitele, registrace je zdarma. Studenti se zamýšlejí nad náročnými otázkami jako je diskriminace, rasismus nebo vliv médií, jejich porozumění napomáhá empatie a emoce. Metodika využívá aktivního učení, práce ve dvojicích a skupinách, brainstorming a zviditelněné myšlení (podívej se – přemýšlej – ptej se). Učitel má možnost pro studenty vytvořit virtuální třídu a sledovat jejich práci.

Pokud učíte dějepis, občanskou výchovu nebo cizí jazyky, najdete na portálu Stories that Move mnoho online materiálu do vašich hodin.

Autor: Alena Jandlová