Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Rozvoj hrubé motoriky s včelkou Bee-Bot

Máte včelku Bee-Bot? Nebojte se jí použít.Včelka Bee-Bot nemusí jezdit pouze po síti. Aktivita, kterou Vám dnes představíme, vede k rozvoji hrubé motoriky, pravolevé orientace a pohybové paměti. Podporuje také spolupráci ve skupině. Je vhodná pro předškoláky i mladší školáky. 

S dětmi tuto aktivitu nazýváme “tanec se včelkou”. A jak na to? Nejprve připravíme jednoduchý program, který můžeme zaznamenat pomocí šipek (psaných, kreslených nebo lze použít také šipky na kartách). Program – šipky – můžeme vyskládat na zem ve směru zleva doprava nebo zapsat na tabuli.  Děti potom tlačítky stejně  naprogramují včelku.  Tlačítkem GO spustí její pohyb a snaží provádět kroky současně se včelkou a celý “taneček” si zapamatovat. Náročnost programu záleží na věkové kategorii. Pro předškoláky je vhodné naprogramovat pohyb o cca 10 krocích. Taneček není  to tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá. V praxi narážím na velký problém s pravolevou orientací (“otoč se za pravou rukou”). Dětem pomůže, když jim ruku, za níž se mají točit, označíte razítkem nebo například náramkem. Pokud se děti společně se včelkou otáčejí dokola, je také pro ně také náročné pohyb rozdělit, přesně podle včelky, do čtyř fází. Rovněž respektovat celkem pomalé tempo robůtka může být pro děti oříškem. Vše se ale dá  natrénovat, nacvičit a užít si přitom spoustu zábavy. Včelka děti motivuje k soustředění. Podívejte se v první ukázce, jak to napoprvé zvládly 4- 5 leté děti.

Pokud Vás bude aktivita bavit, můžete ji dále ozvláštňovat. Vymyslet třeba taneček a spojit jej s jednoduchým říkadlem. Zkuste třeba tohle: ↑ Měla babka -↓ čtyři jabka – ↑ a dědoušek – ↓ jen dvě. ↷ Dej mi babko – ↷ jedno jabko – ↷ budeme mít – ↷ stejně. 

Pokročilejší tanečníci mohou připojit i pomalejší píseň.  ↷ V zahradě – ↑ na hrušce – ↓ sedává – ↶ kos. ↶ Má černý – ↑ kabátek -↓ a žlutý – ↷ nos. 

Ještě obtížnější variantu můžete připravit se dvěma včelkami, které se budou pohybovat proti sobě. Děti rozdělíte do dvou skupin a pohyby včelek nebudou totožné. Ve videu uvidíte, jak děti z naší školky tancovali v rámci mezinárodního eTwinningového projektu Princess Bee-Bot. 

Variant je spousta. A když se do této pohybové aktivity se včelkou pustíte, určitě vymyslíte i další.  Přeji hodně zábavy se včelkou Bee-Bot!

Autor: Radka Bradáčová