Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Scottie Go! Basic

Dne 2. prosince jste se zde mohli dočíst o deskové hře Scottie Go!

Dnes malé pokračování…

Scottie Go! je (dle mé zkušenosti) ideální pro žáky 1.stupně ZŠ. Kombinace papírových kartiček, programování a rozšířené reality je pro tuto věkovou kategorii velmi zajímavá. Stejně tak by to mohlo být i pro mladší děti. Ty ale ještě nemusí umět číst. A z toho důvodu je tu Scottie Go! Basic. Výrobcem je doporučována spodní věková hranice od čtyř let. V nynější době tuto deskovku žádný český prodejce nenabízí, ale věřím, že to se brzy změní. My jsme si ji do Centra robotiky pořídili z Polska. 

Pokud bych měla porovnávat Scottie Go! a Scottie Go! Basic, některé prvky jsou stejné, v něčem je verze Basic rozšiřující.

Co tedy najdete v krabici:

  • herní desku pro plnění úkolů,
  • dvě vrstvy (rybník a hřiště),
  • dřevěné žetony, které reprezentují postavu Scottieho,
  • ovládací prvky,
  • karty s výzvami,
  • dlaždice pro přizpůsobování příkazů a výzev,
  • dva plátěné sáčky,
  • manuál a příručku pro učitele

Obě hry můžete používat s aplikací Scottie Go! Edu. Stáhnete ji na App Store i Google Play. 

Základem je herní deska pro plnění úkolů, z jedné strany je zelená, z druhé modrá. Výrobce zde myslel na to, že pedagog může hru přizpůsobit aktivitám, které se týkají ročních období. Zelenou si vyberu, když je jaro nebo léto. Modrá je ideální pro zimní čas. Princip hry Basic je stejný jako u Scottie Go!. Můžete využít aplikaci v tabletu, která vám bude zadávat konkrétní úkoly pro Scottieho, žáci je splní na herním poli pomocí ovládacích prvků, naskenují tabletem a uvidí výsledek. Druhá varianta u obou her je programovat bez použití tabletu, jen prostřednictvím papírových kartiček a vlastní fantazie.

V čem je ale hra přizpůsobena mladším žákům, jsou právě ovládací prvky, které zde nejsou zaznamenány prostřednictvím textu, ale prostřednictvím symbolů. To vyhovuje potřebám mladších dětí, které ještě neumějí číst. V případě, že chcete kombinovat deskovou hru s aplikací v tabletu, výrobce v manuálu dokládá, že je zde možné plnit 24 úkolů s postupně rostoucí úrovní, což odpovídá úrovni Evropa 1, Evropa 2 a část Jižní Ameriky. Pravda je, že lze dojít dál, já skončila přibližně v polovině Severní Ameriky 1. Každopádně v příručce pro pedagogy najdete 24 úloh i s řešením.

Dalším prvkem hry jsou karty s výzvami, pomocí kterých můžete upravovat úkoly pro děti. Každá karta umožňuje upravit hrací desku, umístění a otočení Scottieho nebo program samotný. Výzvy jsou rozdělené do čtyř částí dle úrovně a označené hlavičkami Scottieho. Hlavy jsou tedy úrovně (jedna, dvě a tři hlavičky), dále zde najdeme bonusové karty, které mohou sloužit jako žolík nebo jako speciální výzva, kterou vymyslí děti. 

Pojďme se podívat na ukázku jedné výzvy – použij minus. 

Vezmeme tedy předchozí úlohu a program předěláme tak, aby se v něm objevil nějaký ten minus. Tedy, aby Scottie couval (což může být pro děti náročnější, pokud se má Scottie po couvání otáčet).

První úroveň výzev je doporučena pro úkoly 1-10, což odpovídá Evropě 1. Náplní této úrovně je programovat pohyb Scottieho, otáčení, využití bloků plus a minus, práce s čísly. V úkolech v Evropě 2 používáte navíc bloky skoč a zvedni a jedná se o druhou úroveň výzev. Třetí úroveň obsahuje bloky, které nám zajistí cyklus. Cyklit můžete v Americe.

Závěrem…pokud si tuto deskovku pořídíte, máte spoustu možností, jak ji s dětmi v mateřské škole používat. Můžete si tedy vytvořit vlastní způsob hraní. Je to další zajímavý produkt, který bude dětem pomáhat v rozvoji myšlení, schopnosti řešit problémy, komunikovat a spolupracovat.

Z Polska je možné objednat i plyšové Scotie. My jsme si objednali rovnou dva, ať to máme genderově vyvážené.

Autor: Martina Kupilíková