Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Stříhejte si v PicCollage

Pavlína Loňková (zdravím tě) jednou prohlásila, že budeme učit naše studenty v nejlepší aplikaci na světě, v PicCollage. Tak jsme jí za to říkali Miss PicCollage. Pavlíno, díky. Vždycky si na to vzpomenu, když se někde o téhle aplikaci zmíním. Možná se nám tu na itfitness ještě několikrát mihne, inu nejlepší aplikace na světě. My si dnes ukážeme, jak na skutečné koláže.

„“Myslíš jako ty od Jiřího Koláře nebo od Miroslava Horníčka?“

No, přesně, to jsou ony. Prostě jako když vezmeš papír a začneš si vystřihovat.

„Na iPadu? Ty ses už vážně zbláznil.“

Tak jo. Když si to myslíš… Co kdybychom to vyzkoušeli?! PicCollage je bezplatně pro iOS i pro Android. Půjde to na tabletu i na telefonu, i když tam to bude takové titěrné. Dobré bude použít nějaký stylus. Stačí nějaký jednoduchý, na propisce, ten Vám bohatě stačí.

Můžete si vybrat na začátku, v jakém režimu budete pracovat. Nejraději mám Freestyle. Zkuste to se mnou. A teď už stačí jen tapnout na plochu a vložit první fotku, objeví se Vám výběr z Vaší složky fotek, klikněte na tu, kterou chcete vybrat, nahoře se objeví číslo – počet vybraných snímků, v mém případě jedna, a kliknete na zatržítko, fajfku.

A mám na ploše hrneček. Můj oblíbený, od dcery z jejího výletu do Egypta, na nožičkách, s hieroglyfy a egyptskou bohyní Bastet – prý ztělesnění rafinované ženskosti – klid, laskavost, ale i nevyzpytatelný temperament. Dost historie, budeme vystřihovat.

„No tak na to si počkám. Kde jsou ty nůžky?“

Stačí dvakrát kliknout na obrázek a nůžky jsou v další nabídce. Teď mám tedy problém, musím chvíli počkat.

„Na co? Ono to nefunguje?“

Ale ne, za tu dobu, co jsme doma, jsem nevzal do ruky můj Apple Pencil, stylus, je vybitý. Stačí chvilka. Už můžeme. Zvolte nůžky a už vystřihujte. Svůj výběr propojte. Můžete použít to, co jste vystřihli vy, ale PicCollage nabízí také svůj výběr, pokud vystřihujete postavu, nabídne Vám výběr postavy. Pěkné vylepšení. Pokud je výběr (vystřihovánka) nepřesný, můžete zvolit po kliknutí na obrázek další nůžky, vyberte dole výběr s tužkou a můžete k výběru přidat – Add, nebo ubrat – Erase. Upravte si. Obrázek si klidně zvětšete, klidně na něj můžete kliknout dvakrát a upravovat ho pomocí efektů… Šli jsme ale vystřihovat. OK.

Klikněte dole na Photos, zvolte další obrázky, vystřihujte, kolážujte. Pozor, aplikace pracuje s vrstvami, vystřižená část se Vám může ukrýt pod jinou vrstvu (po dvou kliknutích zvolte ikonku pod názvem Back), tak opatrně, hlavně buďte trpěliví. Vystřihuji si teď postavu, všimněte si, jak Vám to PicCollage sama vystřihla, jen tu uberete, tu přidáte, klidně si to zvětšete, to už umíte. Ne? Tak bádejte.

A protože pracujeme s vrstvami, tak Marie Terezie, ano, poznali jste ji, drží hrneček v prstech, stáhu jí si z Pixabay obrázek stolku a pozadí nějaké zmalované restaurace. Obrázek Marie Terezie je z Wikipedie, práva volná. Pixabay je fotobanka obrázků s volnými autorskými právy. Teď už jen uložit a oříznout – zvolte úpravy na Vašem zařízení a nebojte se do toho říznout. Tak už víte, jak na vystřihování?

Můžete kolážovat. Spojil jsem čtyři obrázky – hrneček, stolek, Marii Terezii a pozadí nějaké restaurace. Mám připravenou scénu pro interpretaci, komiks, ukázku podvodu. Procvičil jsem jemnou motoriku, trpělivost, naučil jsem se ovládat PicCollage, připomněl jsem autorská práva, ukázal Vám volnou fotobanku. Můžete si najít informace o panu Kolářovi, panu Horníčkovi, o Marii Terezii, o egyptské bohyně Bastet, seznámit se s technikou koláže blíže. Můžete začít vystřihovat a lepit i ve skutečnosti. Třeba v sobě objevíte skrytý talent, Vaše koláže se stanou vyhledávanými artefakty. A nezapomeňte využít kolážoascí aplikce, třeba PicCollage, ve vašich eTwinningových projektech, naučte to i Vaše projektové partnery.

Tak a teď jsem zvědav na Vaše koláže. Zařídím Vám k tomu nástěnku v Padletu, kde najdete i finální podobu obrázku, přijímám tam i Vaše dotazy. Hodně trpělivosti.

Autor: Slávek Hora