Digitální mikroskop je skvělá pomůcka, kterou mohou učitelé využít už s předškoláky v mateřské škole. Mikroskop jednoduše připojíte do PC pomocí USB kabelu (případně bezdrátovou verzi propojíte s mobilním dotykovým zařízením) a v aplikaci ihned sledujete snímané objekty. Mikroskop má LED osvětlení a na přibližovaný předmět si svítí – proto lze dobře zobrazit například i černou látku (zvětšenou až 50x). Stisknutím tlačítka potom můžeme ukládat fotografie, které se dají využít k dalším vzdělávacím činnostem. S dětmi jsme nejprve pozorovali předměty denní potřeby ve třídě, oblečení i detaily vlastního těla (vlasy, kůže, rty, nehty, zuby a další). Velmi zajímavé je také zkoumat přírodniny, porovnávat struktury, vše slovně popisovat a aktivitu využít mimo jiné k rozvoji vyjadřování.
V rámci eTwinningového projektu jsme vytvořili pexeso, kdy dvojice tvoří fotografie různých předmětů a jejich fotografie pořízené mikroskopem. Zkuste přiřadit dvojice k sobě!
Při další projektové aktivitě jsme mikroskop vzali s sebou na školní zahradu. Děti hledaly a pozorovaly zblízka přírodniny, popisovaly viděné a také pořizovaly fotografie. Po návratu do školky jsme pracovali s vytištěnými fotografiemi, které děti vybraly jako nejzajímavější. Po prohlédnutí, popisu a porovnávání jsme je využili jako inspiraci k volnému tvoření. Děti vystřihovaly, lepily, kombinovaly s barevnými papíry dle své fantazie. Výsledkem byly zajímavé koláže.
Odkaz na video zde:
Autor: Radka Bradáčová