Co je AR – rozšířená realita – většina z Vás už ví, protože sledujete blog itfitness.cz, pár článků o této problematice jsme už jste mohli číst. Je to moje oblíbené téma. Za tu dobu, co AR sleduji, už nejedna aplikace zmizela z povrchu zemského. Asi nevětší pláč jsme věnovali Aurasmě alias HP Reveal… Ale dost vzpomínání. Co bychom tak mohli v téhle době využít?! Něco zajímavého a atraktivního, abychom to mohli propojit do češtiny, cizího jazyka…
Vzpomněl jsem si. Multiplatformní aplikace mají přednost. Tak tedy FxGuru (pro iOS, pro Android). Máte staženo? Nebojte, ještě budeme stahovat dál. Stáhli jsme si aplikační rozhraní. Po spuštění aplikace si vybíráme příslušný „příběh“, který si stahujete do rozhraní. Některé příběhy mohou být zpoplatněny. My jsme si ve škole vystačili s těmi bezplatnými. Máte staženo? OK. Můžeme natáčet.
Vybereme si příslušné místo a spustíme předpřipravený klip. Vybral jsem si trávník v okolí. Na obrazovce před Vámi se objeví obrysy příslušného efektu, natočte (povolte kameru a mikrofon), držte rovně a nehýbejte zařízením. No já se hnul, protože jsem chtěl sejmout obrazovku. A ještě tam možná mám i prst, vlastní. Vyplatí se zařízení umístit na stativ. Nahrávání ukončíte kliknutím na Finish. Ale až se dotočí nahrávací kolečko a zmizí časomíra.
Zvolíte kvalitu videa, můžete vybrat i filtr Vašeho nového klipu. A už si můžete klip pustit. Na trávníku se objeví mimozemšťan a začne tančit. A teď nezapomeňte sharovat, tedy sdílet, ukládat. Uložil jsem si pro jistotu do Fotografií na iPadu – Save Video. Máme natočeno, uloženo
„Co teď s tím?“
Teď už čekáme na výzvu, pokyny. Jednotlivé natočené klipy můžeme složit do nějakého příběhu, můžeme si je nesdílet třeba… No jasně, třeba na Padlet. Odtud si mohou natočená videa žáci stahovat do svých zařízení a ustříhat. Určitě, dáme tomu pravidla, měli bychom si sepsat nějaký scénář, můžeme příběh namluvit – při natáčení, při střihu a úpravách videa. A to je příležitost i pro vaše projektové partnery. Můžete příběh vymýšlet společně, kombinovat různé klipy…
A ještě nezapomínáme na zpětnou vazbu – co jsme se tím naučili, jak chápeme rozšířenou realitu, kde ji dále můžeme využít… A výzkumný úkol se rozjíždí. Procvičili jsme psaní na klávesnici, klidně v ruce, používání pravopisu, spisovného jazyka, cizího jazyka, nastavování kritérií, kriteriální hodnocení, psaní instrukcí, spolupráci v mezinárodním týmu, sdílení… Jééééé toho je.
Vyzkoušíte? Dobře. Mám pro Vás připravenou padletí nástěnku, kam můžete Vaše výtvory ukládat. Mám uloženo, tedy nahráno. Nemusíte mít iPad, vyzkoušejte Váš tablet, můžete vyzkoušet na telefonu. I Google Play Vám ukáže, jestli je Vaše zařízení vyhovující.
Jako bonus Vám přikládám odkaz do jednoho filmu z YouTube. Žáka mého kroužku tahle aplikace zaujala tak, že vytvořil z jednotlivých klipů příběh s mimozemšťany. Ano, je z roku 2014, zdravím Kryštofa. Vám přeji hezký a ničím nerušený umělecký zážitek.
Autor: Slávek Hora