Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Učíme s Europeanou

Hledáte do výuky a projektu digitální materiály, které mají otevřenou licenci? Vyzkoušejte Europeanu.

Europeana je digitální platforma kulturního dědictví Evropské unie. Jejím cílem je vytvořit přístup k evropskému umění všem občanům EU. Kulturní dědictví zahrnuje komplexní systém rozdělený do několika kategorií, které tvoří materiální, nemateriální, digitální a přírodní památky, a proto nabízí velký rozsah použití.

https://www.europeana.eu/en

Europeana obsahuje více než 58 milionů digitalizovaných položek z mnoha evropských kulturních institucí. Materiály zahrnují fotografie, texty, zvukové nahrávky, videa, mapy, historii přírody, módu a další. Její velká část, více než 20 milionů kusů, má otevřenou licenci a může být volně využívána. V Europeaně najdete digitální sbírky o 1. světové válce, historii přírody, umění, hudbě nebo tisku, dále jsou zde podtémata jako životní prostředí, věda, doprava či skladatelé. Následují výstavy, které obsahují například popis nějaké konkrétní události doplněné fotografiemi. Obrazový materiál jednoho tématu je sdružen v galeriích, což jsou vizuální minisbírky s obsahem jako je propaganda, migrace, města a další.

https://www.europeana.eu/en/collections

Jedna část Europeany se věnuje vzdělání. Jde o online prostor, jehož cílem je přiblížit evropské digitální dědictví žákům ve školách. Tento prostor poskytuje výukové nástroje, jakým je výukové prostředí Historiana, elektronické knihy, aplikace nebo hry.

https://www.europeana.eu/en/europeana-classroom

Projekt Europeana DSI-4 je určen evropským učitelům a nabízí jim možnost vytvořit pracovní listy s využitím digitálních zdrojů a následně je sdílet na blogu Učení s Europeanou, který v současné době nabízí celý katalog výukových materiálů do hodin, které může kdokoli využít a poskytnout zpětnou vazbu.

https://teachwitheuropeana.eun.org/

Webové stránky jsou v anglickém jazyce, obrazový materiál je výborný zdroj pro různé předměty od společenských a přírodních věd až po literaturu nebo ekonomiku.

A jakou aktivitou začít? S vašimi žáky můžete vyzkoušet VanGoYourself. Na této webové stránce je množství uměleckých děl, žáci si vyberou obraz, který je zaujme a znovu ho sami vytvoří (imitují) s kamarády, potom se vyfotí a svou fotografii ztotožní s originálem. Co říkáte? Vyzkoušíte http://vangoyourself.com/?

Autor: Alena Jandlová