Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Učte (se) cizí jazyky s Duolingem!

Učíte (se) cizí jazyky? Pak vyzkoušejte výuku hrou pomocí celosvětově oblíbené platformy Duolingo. 

Duolingo je dostupné na webu a rovněž jako aplikace pro iOS a Android. Pokud vám nevadí krátké zobrazení reklamy po dokončení cvičení, můžete tento nástroj plnohodnotně využívat zcela zdarma. Možností je také zakoupení prémiové licence bez reklam Duolingo Plus. 

Pro ty, kteří prozatím ovládají jen češtinu, je k dispozici pouze výuka angličtiny. Pokud však ovládáte angličtinu, můžete se právě jejím prostřednictvím učit dalších 35 jazyků – od těch nejrozšířenějších až po např. svahilštinu, esperanto či klingonštinu.  

Obrázek č.1: Nabídka kurzů pro ty, kteří ovládají angličtinu 

Duolingo, jehož oblibu dokládá více než 300 milionů aktivních uživatelů, se liší od jiných aplikací na výuku jazyků zejména velkou mírou gamifikace. Za absolvování lekcí získáváte body a virtuální měnu – tzv. lingoty. Za ty si pak můžete ve virtuálním obchodě zakoupit různá vylepšení či bonusové lekce. Platforma rovněž využívá soutěživé prvky – zpřístupnění další lekce připomíná postup do vyššího levelu v počítačové hře, můžete plnit různé výzvy, soutěžit se svými přáteli, sdílet své pokroky na sociálních sítích či se zapojit do ligové soutěže – v Duolingu je deset různých lig a každý týden můžete prostřednictvím svého učení soutěžit o postup do vyšší ligy či udržení v té stávající. 

Obrázek č. 2: Učení s Duolingem vás bude bavit

Zvolený jazyk máte možnost studovat od úplných základů či na základě absolvování rozřazovacího testu přejít na cvičení odpovídající obtížnosti. Součástí zahájení studia je také stanovení, kolik času plánujete každý den učení věnovat. Na počátku vidíte přehled hlavních témat rozdělených do několika lekcí. Svým učením postupně otevíráte nová témata se zvyšující se obtížností. Velkou výhodou je to, že jednotlivá cvičení jsou krátká a můžete se tak učit třeba během čekání na autobus. Cvičení také můžete kdykoli přerušit a aplikace si zapamatuje, v jaké části jste skončili. Setkáte se s různými formami učení – hojně jsou využívány obrázky, zvukové nahrávky a vzorové věty. Vaším úkolem je vybírat z možností podle textu či poslechu, skládat věty z nabízených slov, psát určitá slova, přepisovat či opakovat slyšené. Duolingo si pamatuje vaše chyby a to, co vám nejde, bude častěji opakovat. 

Obrázek č. 3: Takto vypadá učení v Duolingu

Platforma je vhodným nástrojem pro samouky a zejména doplňkem k dalším formám učení cizích jazyků. Uplatnění nachází samozřejmě i ve školní výuce – zejména při využití tzv. Duolinga pro školy. Zde si učitel může zdarma vytvořit třídy, přidat do nich žáky, zadávat úkoly na určitá časová období, volit konkrétní cvičení či stanovit počet bodů, který mají žáci v daném čase získat. Učitelé pak mají k dispozici přehled získaných bodů a cvičení, kterým se žáci věnovali. I proto může být Duolingo velkým pomocníkem žáků a učitelů také při současné distanční výuce.  

Obrázek č. 4: V Duolingu pro školy mohou mít žáci např. za úkol nasbírat během deseti dnů 200 bodů 

A jak využijete Duolingo vy?

https://www.duolingo.com/

https://schools.duolingo.com/

Autor: Michal Přibyl