Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Video ve výuce

V aplikaci iMovie pro zařízení iOS jsou dvě možnosti, ze kterých je možné si vybrat při stříhání filmu. První z nich je trailer (upoutávka). Tady je předem jasně daná osnova, která se nedá měnit. Je zde k dispozici několik tematických šablon, ze kterých mohou žáci vybírat, např. pohádka, romantický, rodinný, dobrodružný trailer nebo trailer plný adrenalinu. Upoutávka je velmi jednoduchý nástroj, který je ovšem velice efektní. Druhá varianta je film, kde se už předem zadané osnovy žáci nedrží a vše si řídí sami. Na začátek je ovšem dobré zvolit upoutávku, a to z toho důvodu, že osnova upoutávky žákům ukáže, jak by měl takový trailer vypadat. 

Tuto aplikaci lze použít do libovolného předmětu jako prostředek prezentace toho, co se žáci naučili, shrnutí látky, záznam a vysvětlení fyzikálního pokusu a pro spoustu dalších témat. Je tedy možné aplikaci využít jako doplněk výuky, kdy vyučujícímu následně zůstane výukový materiál pro další žáky. Porozumění jednotlivým nástrojům aplikace žákům nezabere příliš času. Je to velice intuitivní a jednoduchý nástroj. Je ovšem třeba se s žáky zaměřit na správné sestavení příběhu, dbát na to, aby si žáci ve skupinách nejprve rozvrhli osnovu. Každý trailer má pevný počet snímků (prostor pro fotografie či videa) a textových polí. Žáci by si tedy měli předem rozvrhnout svůj scénář. Je dobré si s nimi nejprve popovídat o tom, co je to trailer a jaký je jeho účel a pustit několik ukázek z YouTube. 

V závěru upoutávky je třeba vyplnit následující informace: název filmu, obsazení, studio, režie, střih, scénář, produkce, kamera, výprava, kostýmy, casting a hudba, proto by si měli žáci rozdělit role ve svých skupinách. 

Při samotné tvorbě videí je možné fotografovat, natáčet videa, vkládat zpomalené záběry, časosběry, použít fotografie z internetu (samozřejmě by žáci měli dbát také na to, jaké fotografie stáhnout z internetu a následně použít mohou). Jednotlivé fotografie mohou žáci opatřit popisky pomocí jiných aplikací, např. Hello Color Pencil. Je možné využít zelené plátno a aplikaci Green Screen by Do Ink pro klíčování pozadí. Tato aktivita rozvíjí digitální gramotnost u žáků. Není vždy třeba prezentovat „jen“ prostřednictvím powerpointové prezentace, ale je možné zvolit např. cestu videa.

Autor: Martina Kupilíková