Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Využití on-line plakátů v projektech eTwinning 

On-line plakáty jsou nedílnou součástí mnoha projektů. Můžeme je využít na začátku projektu při představování města nebo země. Nejvíce je využijete při jednotlivých aktivitách jako shrnutí tématu či diskuze nebo jako vlastní projektový výstup. 

eTwinningové projekty jsou interaktivní, žáci navzájem komunikují a spolupracují. Během aktivity na téma diskriminace žáci v mezinárodních týmech asynchronně diskutují na toto téma ve fórech (jaké formy existují, které se týkají mladých lidí, jaká existují řešení). Po skončení diskuze si žáci vyberou příspěvek partnera, který je zaujal a jeho téma zpracují formou on-line plakátu.  

On-line plakát může být i výstupem projektu. Jeho aktivity jsou zaměřeny na mediální výchovu
a rozpoznání dezinformací. Po zpracování jednotlivých aktivit vypracují mezinárodní týmy společně tipy, jak rozpoznat dezinformace formou plakátu. Tyto plakáty mohou i vytisknout a vyvěsit ve svých školách jako podnět k zamyšlení. 

Uživatelsky příjemným webovým nástrojem i aplikací je nástroj Canva (https://www.canva.com/cs_cz/), který je bezplatný v základní verzi a po registraci můžete začít tvořit. Vzniklé designy si můžete stáhnout do počítače nebo sdílet pomocí odkazu. Canva nabízí databázi obrázků, fotografií a šablon, které jsou k dispozici zdarma. Na jednom designu/plakátu může pracovat společné více žáků. 

Jak Canva funguje? 

Po registraci můžete využít šablonu nebo vypracovat plakát od začátku: 

V liště nalevo si najdete šablonu plakátu (např. na výšku): 

Pokud nenajdete vhodnou šablonu (ve verzi zdarma, bez korunky), tvořte od počátku:

Šablony na konkrétní téma najdete i při jejich tvorbě: 

Do vlastního plakátu můžete přidat ikonky, nahrát obrázky z počítače, text, fotografie z webu i pozadí: 

Text i obrázky můžete dále upravit díky nabídce v horní liště: 

Na  závěr, stiskněte tlačítko sdílet vpravo nahoře a plakát si stáhněte do počítače nebo sdílejte pomocí odkazu: 

Autor: Alena Jandlová