Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Animace ve výuce – ukázky

V minulém příspěvku z 23. 12. jste se mohli dočíst o aplikaci Stop Motion, která slouží pro tvorbu animací, tedy vytváření zdánlivě se pohybujících věcí. Vychází ze slova oživení. Pomocí aplikace Stop Motion (nebo jí podobné aplikace) s vašimi žáky můžete oživit nejen výuku informatiky. Prakticky záleží na vaší kreativitě, jak začlenit animaci do výuky v libovolném předmětu. Může být i výstupem žáků v eTwinningovém projektu, ale také práce žáků, která se bude týkat libovolného obsahu výuky. 

Jak už jste viděli v minulém článku, aplikace je velmi jednoduchá, snadno uchopitelná, takže ji lze využít u dětí již v mateřské škole, ale práce bude bavit i žáky základní školy a studenty střední školy.

Práce s animací je ideální pro práci v malých skupinách. Je důležité, aby každá skupinka měla svůj prostor, kde může tvořit. Žáci během chvíle zjistí, že je dobré držet tablet ve stabilní poloze. Není třeba hned kupovat stojánky a stativy. Žáci si poradí, to se nebojte.

Další důležitá věc se týká světla. Možná bude potřeba si přisvítit, aby v animaci nebyly stíny, které tam nechcete. Je možné použít svítilnu v mobilním telefonu nebo využít libovolnou lampu.

Také je důležité myslet na to, že taková práce může být časově náročná. Nějaký čas zabere samotné zaznamenávání jednotlivých snímků. Další čas zabere příprava – tvorba kulis, modelování postaviček z modelíny, kresby, atd.

Tak a teď už záleží jen na tom, jaké téma si zvolíte. Podívejte se zde na ukázku žáků z 8. ročníku – animace ze školního prostředí.

Animace lze následně zkompletovat s videem, fotografiemi a zvukem pomocí aplikace iMovie – ukázka z příměstského táboru v Centru robotiky.

Autor: Martina Kupilíková