Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Code Week

Cílem Evropského týdne programování, který podporuje Evropská komise, je přiblížit programování a digitální technologie dětem, žákům, ale i dospělým všech věkových kategorií. Porozumění základům programování, algoritmizace a robotiky je totiž čím dál důležitější pro profesní uplatnění, ale i každodenní život člověka. 

Hlavní část aktivit probíhá vždy v říjnu. Na webu https://codeweek.eu/events si můžete zobrazit mapu, v níž jsou zaznamenány akce, které v rámci letošní kampaně Code Week probíhají, a do některé se zapojit. Nebo můžete zorganizovat vlastní akci a přidat ji na web. Nebojte se pochlubit! Třeba se stanete inspirací pro školy ve vašem okolí. Po akci navíc obdržíte certifikát, který si můžete vystavit. Připojte se ke školám, které v rámci evropské kampaně Code Week podporují programování!

Rád(a) bych se zapojil(a), ale

…nejsem informatik

Rozvíjet informatické myšlení se dá napříč všemi předměty, jednoduché roboty zvládnou ovládat dokonce i děti v mateřské školce. Pokud zatím nemáte s programováním moc zkušeností, inspirujte se některou z výukových aktivit, které jsme pro vás připravili v rámci publikace Programování (nejen) v mezinárodních projektech. Dozvíte se v ní také, jak lze propojit mezinárodní projekty (eTwinning a Erasmus+) s výukou základů programování, algoritmizace a robotiky.

Další užitečné výukové materiály, návody a videa, díky nimž snadno zvládnete připravit hodinu programování pro vaše žáky, najdete i na evropském webu.

…nemám v plánu žádnou velkou akci

To vůbec nevadí! Skvělé bude, když zařadíte krátkou aktivitu zaměřenou na programování do vaší běžné výuky. Nebo třeba seznámíte děti se základy kódování a robotiky v rámci školní družiny či odpoledního kroužku. A můžete k tomu přizvat i jejich rodiče. Každá akce se počítá! A i takové jednoduché akce školy přidávají do přehledové mapy na webu www.codeweek.eu.

…nemáme peníze na roboty a speciální pomůcky

Kódovat a programovat jde s roboty, ale také jen s počítačem či tabletem nebo i úplně bez nich. To hlavní není vybavení, ale dobrý nápad. A pokud byste přeci jen chtěli získat nějaké prostředky na vaši akci, využít může například grant v rámci iniciativy Meet and Code (https://meet-and-code.org/cz/cs/about).


Programování (nejen) v mezinárodních projektech. Inspirace pro všechny typy škol

Dům zahraniční spolupráce připravil pro učitele mateřských, základních a středních škol náměty na výukové aktivity, které podporují u dětí a žáků rozvoj informatického myšlení.

Aktivity jsou rozčleněny podle časových požadavků, věku žáků (mladší děti 3 – 10 let, starší žáci 11 – 18 let) a také podle pomůcek, které jsou pro jejich zdárný průběh potřeba. Všechny jsou volně ke stažení ve formátu PDF.

Přejeme Vám, ať se Vám programování vydaří!

Typy pomůcek

Robot

Aktivita vyžadující robota

Aktivita, pro kterou stačí počítač, tablet nebo mobilní telefon

Stačí běžně dostupné vybavení (papíry, fixy apod.)

Seznam aktivit

Název aktivity

Časová náročnost

Věk žáků

Pomůcky

15 min

11 – 18 let

Běžně dostupné vybavení

30 min

3 – 10 let

Robot

90 min

11 – 18 let

Počítač, tablet nebo mobil

45 min

3 – 10 let

Robot

45 min

11 – 18 let

45 min

11 – 18 let

45 min

11 – 18 let

45 min

3 – 10 let

90 min

11 – 18 let

60 min

3 – 10 let

90 min

11 – 18 let

15 min

11 – 18 let

20 min

11 – 18 let

Celá publikace je volně ke stažení ve formátu PDF na webu: https://bit.ly/2m5OK9Y

Vyzkoušeli jste některou aktivitu? Napište nám na nástěnku níže jak se vám programování vydařilo! Stačí dvakrát kliknout kamkoli do nástěnky a můžete začít psát.