Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Code Week 2019

Připojte se ke školám, které v rámci evropské kampaně Code Week podporují programování! Evropská kampaň je letos naplánována na 5. – 20. října. V té době bude probíhat největší počet akcí, zapojit se ale můžete kdykoli. Vloni se Code Weeku zúčastnilo více než 10 % škol ze zemí Evropské unie a západního Balkánu. Podaří se toto číslo letos překonat?

Záměrem kampaně Code Week je představit programování jako zábavnou aktivitu vhodnou pro každého. Zvýšení digitální gramotnosti a zlepšení informatického myšlení žáků je ostatně v souladu s dlouhodobým plánem Komise. A jak uvedla komisařka Mariya Gabriel, cílem je, aby se do roku 2020 zapojila do Týdne programování polovina všech evropských škol. 

Na webu https://codeweek.eu/events se zobrazuje mapa, v níž jsou zaznamenány akce, které v rámci letošního Code Weeku probíhají. Nebojte se pochlubit, co děláte, a přidejte tam i tu svou. Zabere to jen chvilku a třeba se stanete inspirací pro ostatní školy ve Vašem okolí! Po akci navíc obdržíte certifikát, který si můžete vystavit. Přidání akce je velmi jednoduché a webové stránky se dají v horní liště přepnout i do češtiny.

Rád(a) bych se zapojil(a), ale

…nejsem informatik

Rozvíjet informatické myšlení se dá napříč všemi předměty, jednoduché roboty zvládnou ovládat dokonce i děti v mateřské školce. Pokud zatím nemáte s programováním moc zkušeností, inspirujte se některou z výukových aktivit, které jsme pro vás připravili v rámci publikace Programování (nejen) v mezinárodních projektech. Inspirace pro všechny typy škol. Publikaci naleznete volně ke stažení v dolní části stránky. Nebo se podívejte na evropský web https://codeweek.eu/resources/teach, kde naleznete volně dostupné výukové materiály určené pro různé věkové skupiny dětí a žáků.

…nemám v plánu žádnou velkou akci

To vůbec nevadí! Skvělé bude, když zařadíte krátkou aktivitu zaměřenou na programování do vaší běžné výuky. Nebo třeba seznámíte děti se základy kódování a robotiky v rámci školní družiny či odpoledního kroužku. A můžete k tomu přizvat i jejich rodiče. Každá akce se počítá! A i takové jednoduché akce školy přidávají do přehledové mapy na webu www.codeweek.eu.

…nemáme peníze na roboty a speciální pomůcky

Kódovat a programovat jde s roboty, ale také jen s počítačem či tabletem nebo i úplně bez nich. To hlavní není vybavení, ale dobrý nápad JA pokud byste přeci jen chtěli získat nějaké prostředky na vaši akci, využít může například grant až do výše 400 EUR v rámci iniciativy Meet and Code (https://meet-and-code.org/cz/cs/about).


Programování (nejen) v mezinárodních projektech. Inspirace pro všechny typy škol

Dům zahraniční spolupráce připravil pro učitele mateřských, základních a středních škol náměty na výukové aktivity, které podporují u dětí a žáků rozvoj informatického myšlení.

Aktivity jsou rozčleněny podle časových požadavků, věku žáků (mladší děti 3 – 10 let, starší žáci 11 – 18 let) a také podle pomůcek, které jsou pro jejich zdárný průběh potřeba. Všechny jsou volně ke stažení ve formátu PDF.

Přejeme Vám, ať se Vám programování vydaří!

Typy pomůcek

Robot

Aktivita vyžadující robota

Aktivita, pro kterou stačí počítač, tablet nebo mobilní telefon

Stačí běžně dostupné vybavení (papíry, fixy apod.)

Seznam aktivit

Název aktivity

Časová náročnost

Věk žáků

Pomůcky

15 min

11 – 18 let

Běžně dostupné vybavení

30 min

3 – 10 let

Robot

90 min

11 – 18 let

Počítač, tablet nebo mobil

45 min

3 – 10 let

Robot

45 min

11 – 18 let

45 min

11 – 18 let

45 min

11 – 18 let

45 min

3 – 10 let

90 min

11 – 18 let

60 min

3 – 10 let

90 min

11 – 18 let

15 min

11 – 18 let

20 min

11 – 18 let

Celá publikace je volně ke stažení ve formátu PDF na webu: https://bit.ly/2m5OK9Y

Vyzkoušeli jste některou aktivitu? Napište nám na nástěnku níže jak se vám programování vydařilo! Stačí dvakrát kliknout kamkoli do nástěnky a můžete začít psát.

Vytvořeno pomocí služby Padlet