Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Aplikace HP Reveal

Hm, takže o čem vlastně tenhle článek bude? O rozšířené realitě. Co na její zobrazení potřebujeme? 

Nějakou aplikaci. Ta nám umožní přidat do naší normální, běžné reality nějaký prvek, který tam ve skutečnosti není. 

Existuje mnoho již připravených aplikací, které rozšířenou realitu využívají, stačí si je vyhledat a stáhnout. Některé jsou zdarma, jiné placené. Aplikace HP Reveal je výborná v tom, že nám umožní si vytvořit naši vlastní rozšířenou realitu. Existuje ve verzi pro iOS, a pro Android.

Tak pojďme na to. 

Abyste s aplikací mohli pracovat, musíte si nejprve vytvořit účet (nebo se přihlásit, pokud již účet máte). 

Pak již stačí kliknout v pravém horním rohu na plus a můžete začít tvořit. 

Nejprve vyfotíte marker (to, co když aplikace “uvidí”, tak něco udělá/zobrazí). Povšimněte si bílého bodu v horní barevné liště. Je potřeba mít ho alespoň v barvě žluté, lépe v zelené. Jestliže stále setrvává v červené části, je buď málo světla nebo je potřeba víc rozlišovacích znaků na markeru.   

Pak máte možnost vytvořit overlay (to, co aplikace zobrazí, když “uvidí” marker). Můžete buď z knihovny aplikace vybrat nějaký gif či animaci, nebo si z fotoalba vybrat svoji fotografii nebo video. Oboje už musíte mít předem připravené. 

V dalším kroku posunem dvěma prsty můžete overlay zvětšit nebo zmenšit a také případně přesunout na jiné místo markeru. 

V poslední fázi vaši vytvořenou rozšířenou realitu pojmenujte a zaškrtnete kanál, do kterého ji vkládáte. Případně můžete nový kanál vytvořit. Kanál ale v každém případě musí být veřejný. 

Když budete chtít vaši rozšířenou realitu sdílet se žáky, sdělíte jim název svého kanálu, oni ho vyhledají a začnou sledovat. 

A jaký je rozdíl mezi rozšířenou a virtuální realitou? V té rozšířené neztratíte kontakt s realitou okolo vás (díváte se skrz aplikaci v mobilu nebo tabletu, takže vnímáte jak prvek, který aplikace dodala, ale i okolí, třeba třídu). Ve virtuální realitě máte dojem, jako byste v ní byli ponořeni, nevidíte okolí, zdá se vám, že jste obklopeni tím, co vám aplikace zobrazuje. 

Autor: Petra Boháčková