Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Codeweek 2019 v DZS

V úterý 15. října 2019 uspořádal Dům zahraniční spolupráce v rámci Code Weeku, Evropského týdne programování, akci Programátorem za 5 minut?. Cílem bylo zábavným způsobem seznámit veřejnost – děti, dospělé i seniory – s prvními krůčky programování, a to hlavně prostřednictvím ovládání jednoduchých robotů. Bylo připraveno několik stánků, na kterých si mohli účastníci vše sami vyzkoušet.  Úvodní stanoviště byla zaměřena na hry s robotickou včelkou Bee-Bot. Návštěvníci pomocí kroků řízených šipkami vedli včelku nejen při pohybu po barevných drahách, ale také při kreslení jednoduchých obrázků. Další stanoviště představilo Dashe – roztomilého robota, kterého lze programovat pomocí tabletu. Příchozím se líbila také desková hra Scottie Go!, která učí postupně sestavovat algoritmy s různou mírou obtížnosti. Rovnou dvě stanoviště potom obsadili malincí robůtci Ozoboti, které mohli lidé programovat kresbou, tabletem nebo sestavováním dřevěného puzzle s kódy. Dům zahraniční spolupráce také připravil materiály s informacemi o své činnosti  a nabídce programů nebo možnost vyrobit si vlastnoručně placku. 

V průběhu odpoledne navštívilo akci více než 100 lidí.  „Není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá“, komentovala hru s robotickou včelkou devatenáctiletá Marie, „ale takové hračky dnešním předškolákům závidím…“ Pan Jiří, otec sedmiletého Toníka, zase uvedl: „Se synem jsme napsali náš první program. Vše, co jsme zde viděli, se nám moc líbilo. Děkujeme. Budeme hledat, kde bychom se mohli se základy programování seznámit více.“

Během odpoledne se také podařilo navázat online spojení se žáky ze Základní školy Václava Havla v Poděbradech a se sedmáky ze ZŠ Chraštice, kteří se tak mohli virtuálně podívat na to, co se na stáncích děje, a zároveň ukázat, na čem pracují oni. Žáci v obou školách se totiž rovněž zapojili do Code Weeku a celý den se věnovali programování. Ostatně, v České republice se letos v rámci Code Weeku uskuteční více než 200 akcí (jejich seznam je zveřejněn na webu https://codeweek.eu/events). Dům zahraniční spolupráce navíc připravil náměty na výukové aktivity vhodné pro všechny typy škol, které jsou dostupné na webu http://itfitness.cz/codeweek2019/, takže zapojit se můžete i Vy.

Processed with MOLDIV

Jak je vidět na fotografiích, v DZS to díky programování prostě žilo. A účel akce byl dle komentáře většiny návštěvníků splněn. Ať žije Code Week!

Autor: Radka Bradáčová