Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Deskovky v době koronavirové a nejen v ní

Školy jsou zavřené, školáci se vzdělávají doma. Se vzděláváním na dálku se roztrhl pytel, což je určitě bezva, ale v některých domácnostech to může způsobovat problémy. Obzvlášť tam, kde se děti musí o počítač nebo podobné zařízení dělit se sourozenci, nebo tam, kde počítač využívají rodiče pro práci z domova. Možná nastal čas, abych vám připomněla jednu bezva deskovou hru. Je taková, jaké mám ráda. Pro dva až neomezený počet hráčů, je rychlá, hodně variabilní, musí se u ní přemýšlet. 

Jmenuje se Microrobots.

Herní plocha se skládá ze 4 destiček, které si na začátku musíte poskládat. Proto bude každá hra naprosto jiná. Můžete zvolit lehčí nebo těžší variantu (jednu nebo druhou stranu herní destičky).

Jak vidíte i na další fotce, hra obsahuje dvě kostky – jednu barevnou a jednu obyčejnou, s čísly. Ještě obsahuje jednu figurku robota.

A jak se hra hraje? Hodem obou kostek zvolíte startovní políčko. Může to být  třeba červená dvojka. Tam postavíte robota. Jeden z hráčů znovu hodí oběma kostkami a tím určí cílové políčko, třeba zelenou trojku. Hráči se v tuhle chvíli zamýšlí a snaží se robota v mysli dovést na cílové políčko. Není to úplně jednoduché, robot se buď může pohybovat po barvě políčka, na kterém stojí, nebo po číslech, na kterém stojí. A jen vodorovně nebo svisle. Hráči si počítají, na kolik tahů tam robota dovedou (tohle se asi bez obrázku špatně vysvětluje, ale je to i s obrázky ukázáno v návodu v krabičce, takže se nebojte, že byste něco nepochopil). První, kdo si myslí, že tam robota dokáže dovést, řekne číslo = počet tahů. Pak ostatním ukáže, že má pravdu – na ten určitý počet tahů robota dovede na cílové políčko. No a je to, když se mu to povede, získává bod, když ne, bod ztrácí. Hráči se na začátku dohodnou, kolik kol si zahrají a zvítězí ten, kdo má největší počet bodů.  

Tahle hra rozvíjí u hráčů to, co bychom měli umět i v běžném životě – když se pereme s nějakým úkolem nebo problémem, měli bychom ho umět rozložit na menší kroky, ty správně provést a tím problém vyřešit. A kdo se zabývá informatikou ví, že to je informatické myšlení, co tady rozvíjíme. 

Tak šup, nákupy na e-shopech ještě fungují a pošta nebo jiné kurýrní služby doručují, tak rychle na nákup. 

Autor: Petra Boháčková