Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Komiksů není nikdy dost

Komiksy byly kdysi považovány za druh pokleslejšího umění. Zdá se mi, že se z téhle škatulky vymaňují jen pomalu, i když jsou krásnou ukázkou spojení malířství a literatury. Autor komiksu se musí vyjádřit ve zkratce, postihnout podstatu zápletky a tu výtvarně zpracovat. Měli jste možnost prohlédnout si třeba komiksovou Kytici? Nedávno také vyšla celá Komiksová učebnice komiksu. Ta vás může provést, jak uvádí v podtitulu,  od prvních nápadů až po komiksovou knihu. Mimochodem, jedna zajímavost k téhle knize, její autorka ji psala pod přezdívkou Toy box a z anonymity nevyšla ani při uveřejnění knihy.

Ve škole se nemusíme pouštět do složitějších prací, postačí mám dvě tři okénka, neboli panely, jednoho komiksového stripu (krátkého komiksu, který obsahuje maximálně pět panelů). 

Výborným jednoduchým nástrojem pro tvorbu něčeho podobného může být stripcreator.com.

Jedná se online aplikaci fungující v jakémkoli prohlížeči. Na první stránce najdete hned pod nadpisem text “make a comic”. Po kliknutí na tento text můžete zvolit kolik panelů bude mít váš komiksový strip (lze vybrat jeden až tři). 

V jednotlivých panelech pak můžete volit postavy (označené r a l – pravá a levá), které vybíráte podle kategorie, a také pozadí celé scény. 

Vytvořený komiks pojmenujte a uložte, nejprve si ale musíte vytvořit účet – vyplníte uživatelské jméno a email, heslo vám pak na uvedený email přijde o chvíli později. Komiks pak lze sdílet odkazem. 

A využití ve výuce nebo v projektu? Kromě běžné tvorby komiksu může učitel nebo projektový partner připravit komiksový strip s prázdnými bublinami a žáci pak musí do bublin doplnit text. Moc se mi to svědčilo třeba v hodinách cizího jazyka.

Autor: Petra Boháčková