Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Losovátko – jak na skupiny

Tak jsem si v létě přemýšlel a tvořil. Byl jsem na několika letních školách a prověřil jsem si některé svoje výtvory. O jeden bych se dnes s Vámi podělil. O losovátko. Nebojte se, nejde o nic složitého.

Co budeme potřebovat? Vypadá to jako recept na něco dobrého. Tak k snědku to nebude, ale rozhodně si ulehčíte život ve školní praxi, v projektech, kde se Vám to zorvna hodí.

Takže určitě budete potřebovat Google Disk – součát Vašeho Gmailového účtu.

Vytvoříte si formulář – stačí kliknout na velké barevné plus v levém horním rohu a vybrat více – formulář. Formulář si samozřejmě můžete vyrobit i jiných platformách (např. Microsoft)

Definujte název Vašeho formuláře a jen jednu otázku – jméno a příjmení, zaškrtněte jako povinné. Klikněte na Odeslat a příslušný odkaz si předělejte do QR kódu, případně zkraťte ve zkracovači adres. Hodí se třeba registrované bit.ly, kdy poslední sekveci webové adresy si můžete pojmenovat sami.

Vaši žáci, posluchači, účastníci projektu, workshopu nebo semináře načtou adresu, vyplní otázku a odešlou. Zkontrolujte, zda už máte všechny v tabulce, která se k formuláři přilepí v sekci odpovědi.

Druhou část naší práci si můžeme připravit v domácích podmínkách, tedy v klidu. Budete potřebovat zadat do adresního řádku Vašeho internetového prohlížeče adresu Flippity.net. V mém případě to bylo Safari, tak se neděste, že to mám trochu odlišné.

Vyberte si Flippity Random NamePicker. Můžete si prohlédnout Demo, klidně klikněte na Instrukcions a tady můžete zůstat. Doporučuji pozorně přečíst pokyny, je možné si do prohlížeče Chrome doinstalovat doplněk překladač a celé instrukce si nechat přeložit do jazyka našeho kmene. Doporučuji u ostatních aktivit dočíst až do konce, už jsem si naběhl.

V Instrukcions stačí kliknout na this template a vytvořte si kopii, ta se tvoří na Vašem Google Disku, takže se přihlaste k Vašemu účtu. Máte? Výborně. Budeme pokračovat. Klidně si tam nechte jména z předlohy, neměňte modrá pole. Na co nemůžete zapomenout? Klikněte na Soubor, najděte Publikovat na web. A můžete otevřené okno uzavřít a přejít na druhou záložku Vámi vygenerovaného sešitu. Je tam odkaz, na který klinete a už můžete losovat skupiny – horní řádek. Vyzkoušejte si všechny možné možnosti.

No a teď už máte také vyplněné formuláře od Vašich respondentů v hodině. Jasně, Vaše žáky ve třídě znáte předem, ale nám jde o akci, aby bylo nějaké dobrodružství, aby se žáci sami ptali, jak to je vytvořeno. Tak dobře, můžete si ta jména dodat do Flippity sami. 

Jinak z formuláře překopírujete jména a příjmení do tabulky Flippity, přejdete na odkaz – už jsme o něm mluvili – a losujte. Skupiny se zobrazují barevně, rychle upravíte ty, kteří Vám ve třídě chybějí a losujete aktuálně přítomné žáky. Skupiny se dají i tisknout – symbol tiskárny, tiskne se bez barev, pravé tlačítko myši a tisk.

Další námět – chcete do skupin vylosovat práci, zadáte témata, losujete témata na kole štěstí – do tabulky zadáte témata. A dalším vylepšením a námětům se meze nekladou. Jak použijete losovátko vy? Inspirujte nás.

A na Vašem disku udržujte pořádek, tedy složka Losovátko a uložte si tam formulář i vytvořený mustr ve Flippity. Z mustru ve Flippity samozřejmě můžete dělat kopie, pro každou Vaši třídu, projektovou skupinu, nikdy však nezapomeňte Publikovat na web. Správně, tento příkaz najdete pod Souborem. Hodně radosti s losovátky.

Autor: Slávek Hora