Zeptáme-li se dnešních dětí, zda některé z nich již dostalo nebo dokonce samo napsalo pohlednici, dostane se nám nejčastěji odpovědi, že ne. Pohlednice se zdají být prostě „out“, jsou poměrně nákladné a přiznejme si, že „esemeska“ je rychlejší a jednodušší. Přesto může být právě pohlednice ve výuce výborným nástrojem, který v sobě spojuje hned několik předmětů: jazyky, ICT, výtvarnou výchovu, ale třeba i občanskou nebo hudební výchovu, dějepis, zeměpis či přírodopis.
RVP pro jazyky počítá s psaním krátké zprávy, dovedností pozdravit, v ICT nebo ve výtvarce vyžaduje grafiku. Pokud pracujeme s tématy, lze pohlednice zaměřit na cokoliv: výročí a svátky, faunu, flóru, památky, elektronická pohlednice může nést i hudební či namluvený podcast. V eTwinningovém projektu jsou asi nejjednodušší formou klasické koupené pohlednice, které žáci napíší, nafotí a vloží do Twinspace nebo pošlou partnerům v obálce.
Další možností je vytvořit pohledy z výkresů či fotek. Velmi atraktivní jsou skutečné online pohlednice pomocí aplikace České pošty https://pohledniceonline.cz/, kam lze vložit text a pořízenou fotku rovnou z mobilu. Pokud je chceme poslat, zaplatíme za jednu něco přes 30 Kč, do ciziny až 50 Kč. Tady lze ovšem pracovat s online verzí, kdy pomocí pc výstřižku získáme nejprve první stranu s naším vloženým obrázkem a následně napíšeme text a adresu na stranu druhou, kterou pak rovněž elektronicky „vystřihneme“. Pohled takto vkládáme do twinspace nebo vytiskneme a pošleme do partnerské školy.
Poslední možností je nástroj www.canva.com, který nám nabízí bez registrace pohlednice ze šablon, pokud ale chceme vložit obrázek vlastní, pak se již registrace vyžaduje.
Autor: Miroslava Filipi