Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Scottie Go!

„Je rok 2030. Scottieho vesmírný koráb má poruchu a musí nouzově přistát na naší planetě. Naším dnešním úkolem bude pomoci Scottiemu najít všechny náhradní díly. Naprogramujeme jeho pohyby a tím se seznámíme se základy programování.” …přesně tak může začínat vaše první hodina programování. O co tedy jde? Scottie je malý mimozemšťan, který ztroskotal na naší planetě, jeho vesmírná loď se rozsypala po všech možných místech a vy mu teď můžeme pomoci, pokud ho naprogramujete tak, aby si pro jednotlivé díly došel na ta správná místa. 

Hra Scottie Go! je kombinace deskové hry a rozšířené reality. K této hře budete potřebovat aplikaci, kterou si zdarma stáhnete  pro iOS i Android. Aplikace vás provází celou hrou. Zadává vám úkoly, které musíte splnit. Jednotlivé úkoly programujete blokově prostřednictvím papírových kartiček, které skládáte na bílou podložku. Ve chvíli, kdy máte program připravený, ho můžete načíst pomocí fotoaparátu do tabletu a výsledek se okamžitě dostaví. Dozvíte se, zda jste došli do cíle a navíc ještě i to, zda by program nemohl být například ještě o fous kratší. 

Scottie se dá pořídit v několika jazykových mutacích, takže můžete programovat třeba i při výuce cizího jazyku. A co mě na této hře baví nejvíc? Je to spolupráce mezi žáky. Pracují v malých skupinkách, komunikují spolu, povídají si o různých variantách řešení, které hned mohou otestovat, respektují se navzájem, pracují dle svého tempa a já? …já mám možnost v klidu pozorovat ruch ve třídě.

Autor: Martina Kupilíková