Zkusíme si probrat obecné věci, které se týkají fotografování a zkusíme to stručně.
- Vyrovnejte snímek – horizontálně i vertikálně
Prostě si snímek zarovnejte tak, aby horizont byl vodorovně a na vertikálách se stavby nekácely. Často Vám může pomoci okénko z prstů, nebo do papíru vystřižený obdélník ve tvaru Vaši fotografie. Vytváříme kompozici, kde jsou hlavní a vedlejší motivy. Z fotografie by mělo být poznat, co jste chtěli vyfotit a jaký příběh vyprávíte. A to bývá často dost těžké.
- Zachyťte pohyb na fotce
Asi takhle – to, co se má hýbat, to má být také na fotkce v pohybu, i když je statická. Příklad? Slečna na lyžích, která jede z pravého horního okraje do levého dolního okraje – to je rozhodně správná kompozice a pohyb na Vašem snímku. Pokud by lyžařka v setinách sekundy měla opustit Váš snímek, něco je špatně. Divákovy oči můžete také přilákat různou hloubkou ostrosti. Buď už při focení zamknete vrstvu, která má být ostrá, zaostřená, ostatní vrstvy jsou rozostřeny. Ne všechny typy fotografických přístrojů to ale umí. Pak nastupují úpravy v aplikacích. V nich hledáte úpravu jako je např. Tilt Shift (Instagram) nebo rozostření objektivu (Snapseed).
- Ukotvěte se (aby fotka nebyla rozmazaná)
To vypadá, že to odporuje předcházející zásadě. Mám na mysli to, že máte opřít fotografické zařízení (na stativ nejlépe), pokud držím přístroj v ruce, někde se opřu, pokleknu, lehnu si. Přesto, že se mi neklepou ruce, pracuje mi v těle tlaková pumpa jménem srdce. A ta ruce rozhodně rozhýbe.
- Podívejte se na to z jiné perspektivy
Osobně volím různá cvičení na toto téma. Když fotím děti, podřepnu si do úrovně jejich hlav. Svět se rázem změní. Klidně se pak podívejte směrem nahoru, jak vidí svět dospělých. Vaše snímky tak dostanou nový impulz. A jak vidí svět mravenec, včela, pes a Vaše kočka? Rozhodně to vyzkoušejte.
- Dbejte na svoji osobní bezpečnost
Není nic horšího,než když přijdete z nepozornosti při fotografování k úrazu. Někteří fotografové při kompozici svého snímku zapomenou na svět kolem sebe, přestanou vnímat, v honbě za co nejlepším selfie jsou ochotni riskovat život vlastní, i těch, kteří je pak zachraňují. Nepřeceňujte svoje schopnosti a vyhodnoťte, co je ještě bezpečné.
Pak můžeme přemýšlet, v jakém programu (aplikaci) fotografii upravit. Existuje celá řada možností, volte vždy tu nejjednodušší. Pro mě je tou nejoblíběnější Snapseed (iOS, Android), který je multiplatformní, má mnoho nástrojů, které se jednoduše ovládají, hend přijdtete zkoumáním, k čemu vlastně slouží. Pro nás, kteří hůře ovládáme angličtinu, je také lokalizován do češtiny. Druhou oblíbenou aplikací je Instagram (iOS, Android). Ten slouží k vystavení fotek, ale umí i jednoduché základní úpravy. Fotku nemusíte vystavit, jen si ji upravenou stáhnete. Pravda, musíte mít účet. Ale ten může zůstat prázdný.
Poslední věcí je, kde fotku vystavíte. Může to být sociální síť, na které má škola profil, webové stránky školy, projektu, Twinspace… Při tom také nesmíme zapomenout na digitální bezpečnost, pracujeme na fotkách se zobrazením jiných lidí, musíme dodržovat nařízení GDPR, obzvláště důležité je to při práci s fotografiemi, které zobrazují děti, žáky, studenty.
Určitě je dobře seznámit rodiče Vašich dětí, žáků, studentů, že v projektu se bude fotit. Nechte si podepsat souhlas, abyste mohli fotografie vystavit. Vždy přemýšlejte o tom, jestli je nutné zobrazovat podobu dítěte. Nikdy nespojte podobu dítěte se jménem nebo dalšími artributy tak, aby bylo dítě bylo identifikovatelné. Nejraději fotím pracující ruce svých žáků. Pokud máte ve škole žáky, kteří se nemají fotografovat a natáčet, vždy konzultujte sérii fotek s tím, kdo žáky zná, aby je mohl včas odhalit.
Pokud se věnuji dostatečně komunikaci se žáky a rodiči o projektu, pokud je ujistím, že jde o kvalitní práci, která si zaslouží vystavení podle výše zmíněných pravidel, možnost, že by se někdo bouřil, se zmenšuje.
Na závěr bych chtěl napsat, že pokud se předcházející zásady naučíte, můžete je začít porušovat. Tedy kromě důležitých zásad o bezpečnosti.
Hodně dobrých snímků.
Autor: Slávek Hora